Warunki pracy to ważny aspekt wyboru pracodawcy. Okazuje się bowiem, że wraz ze zmieniającym się stylem życia społeczeństw, większego znaczenia niż wynagrodzenie, nabiera atmosfera pracy. Obecnie nikt nie chce pracować w firmach, gdzie pracowników w jakikolwiek sposób szykanuje się, nie mówiąc o poniżaniu. O tym, czego oczekują pracownicy od przyszłych pracodawców, mówią badania rynku pracy.
Pracodawca Roku
To jedno z najstarszych w Polsce badań rynku pracy, którego adresatem są studenci. Badanie przeprowadzanie przez AIESEC odbywa się corocznie od ponad 30 lat. W 2019 roku studenci wskazali, że kluczowe dla nich cechy przyszłego pracodawcy to:
- aktywność firmy na rynku,
- popularność w branży i w szeroko rozumianym społeczeństwie,
- wysokość wynagrodzenia,
- zgodność branży, w której działa firma z zainteresowaniami,
- atmosfera w pracy i styl zarządzania,
- możliwość zdobycia międzynarodowego doświadczenia,
- opinie wśród znajomych.
Jak widać, wynagrodzenie nie jest najważniejsze. Dla przyszłych pracowników liczą się inne aspekty pracy, z których najważniejsza jest popularność i obecność firmy na rynku. Firma będąca blisko ludzi postrzegana jest jako przyjazna, stabilna i bezpieczna.
Międzynarodowy krajobraz radości w pracy
To nazwa międzynarodowego raportu z rynku pracy obejmującego 12 krajów europejskich, w tym Polskę, a także Chiny i Rosję. W badaniu uczestniczą zarówno pracownicy, jak i studenci. Wyniki badania z ubiegłego roku pokazują, że radość z pracy jest kluczowym jej aspektem dla 94% uczestników badania. Na kolejnych miejscach znalazły się:
- atmosfera w pracy,
- atrakcyjne wynagrodzenie,
- stabilność zatrudnienia,
- brak napięć i sporów z przełożonymi.
Okazuje się, że atmosfera w pracy ma ogromne znaczenie dla pracownika. Nikt nie chce pracować w miejscu, w którym nie jest dobrze traktowany. Należy jednak wyjaśnić, że dobra atmosfera nie oznacza przyzwolenia na liczne błędy. To po prostu oczekiwanie, że będą one sprawiedliwie oceniane.
Podobne wnioski ze swojej badania uzyskała działająca na rodzimym rynku agencja pracy Randstad. Przeprowadzone badanie ankietowe wśród osób poszukujących pracy wykazało, że kluczowe kryteria jej przyjęcia to atmosfera w pracy, a dopiero potem wysokość wynagrodzenia i dodatków do niego. To, w jaki sposób firma postrzegana jest przez pracowników ma kluczowe znaczenie dla naboru i utrzymania jej kadr. Wszystkie te firmy, które nie dbają o jakość wzajemnych relacji w dłuższej perspektywie skazane są na porażkę. Niezadowolony lub zestresowany pracownik nie będzie również dbał o klientów, a stąd już niedługa droga do zamknięcia działalności.
Na szczęście coraz więcej firm zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne dla ich zespołów i klientów są warunki pracy i reputacja firmy. W tym celu prowadzą różnorodne działania mające poprawić lub utrzymać dobry wizerunek.